O čem to tentokrát bylo?
Klimatická krize s sebou přináší velké změny. Někoho čekají změny větší, někoho menší. Zásadní proměnu čeká zejména fosilní energetika. Ne vždy si však uvědomujeme, že se tato změna velmi těsně týká pracujících v těchto sektorech a následně regionů, které jsou na energetický sektor úzce navázány. Na práci, lidské životy i regiony taková změna může dopadnout drasticky, proto je žádoucí, aby byla taková transformace spravedlivá. A to není snadné. Jak takovou spravedlivou, sociálně a environmentálně citlivou, transformaci provést? A jak se v tom celém vlastně zorientovat a čím si můžeme být jistí už dnes?
Tím provází letošní Výstava na stromech, která se věnuje spravedlivé transformaci při změně klimatu. Ta neprobíhá odděleně, ale za stále se měnících podmínek v naší společnosti, jednou z mnoha výzev a proměn je dnes například pokrok v umělé inteligenci. Výstavu proto doprovodí vizuální fotografie vytvořené umělou inteligencí.
Výstavu letos koordinuje organizace Na Zemi a je realizována v rámci projektu Budoucnost práce v nízkouhlíkové ekonomice: Perspektivy spravedlivé transformace české energetiky (POSTWORK), který je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.
Výstavu na náměstí pořádala řídící skupina FT ZŠ a MŠ Kopidlno. V průběhu týdne výstavu navštívila většina tříd ZŠ. Ohlas měla i na veřejnosti města.
Mgr. Václav Hylmar, vedoucí řídící skupiny