Exkurze do pivovaru a geologického muzea v Nové Pace
Výtvarný workshop pro tatínky s dětmi
Zápis do MŠ 2024
Workshop tatínků s dětmi
Férová snídaně
Den boje proti rakovině

Úvod > > Aktuality ZŠ > Exkurze do pivovaru a geologického muzea v Nové Pace

Exkurze do pivovaru a geologického muzea v Nové Pace

Datum konání:
7.5.2024

Dne 7. 5. 2024 navštívili žáci osmé a deváté třídy pivovar a geologické muzeum v Nové Pace. Výroba piva a geologická stavba České republiky je součástí výuky chemie a přírodopisu.

Nejprve žáci zavítali do pivovaru. Ten se řadí mezi středně velké pivovary. Disponuje humnovou sladovnou a vyrábí slad pouze pro vlastní spotřebu. Pivo se tu vyrábí tradičním způsobem spodně kvašených piv. Díky citlivým rekonstrukcím lze pivovar vidět v duchu původní architektury, tak jak byl v roce 1872 postaven. Žáci si postupně prohlédli, jak je pivo vařeno v původních prostorách i dnes.

Po přestávce na oběd jsme se přesunuli do geologického muzea.

Expozice geologického vývoje návštěvníkům představuje jednotlivá geologická období naší minulosti, od samotného zrození planety Země až po současnou dobu. Na ukázkách zkamenělin a hornin je zřetelně vidět vývoj fauny a flóry, od prvních známek života, přes trilobity, zkamenělé stromy, dinosaury nebo mamuty, až po zvířata a rostliny, které s námi obývají planetu dnes. Největší část expozice je věnována zkřemenělým „dřevům“ prvohorních rostlin, jichž je Novopacko proslulým nalezištěm. Kromě několika desítek jejich vzorků ve vitrínách můžete nejmohutnější zkamenělý strom spatřit v zahradě před Klenotnicí. I zde se žákům velmi líbilo a obohatilo je to o řadu poznatků.